VÁCLAV   REZEK

animace kuchtička

Recepty



Kynutý švestkový koláč.

Tříplechový: 1 kg hladké mouky + 200 g hrubé (polohrubé) mouky, 150 g cukru, sůl 10 g = 2 malé čajové lžičky, 630 g mléka, 4 žloutky, 40 g kvasnic to je 1 kostka; kynout v teple na 2 cm výšku!

Posypka: 170 g hrubé mouky, 140 g cukru, 100 g tuku Lira; (3 + 2 objemové díly; tuku, aby se to spojilo)

1 kg hladké mouky + 200 g hrubé mouky (míchanej mouky), 120 g cukru, sůl 10 g = 2 malé čajové lžičky, 600 g mléka, 120 g másla (tuku, Hery, apd. Místo tuku lze dát olej + 20 až 25% vody. = 90g + 30 g), 4 vajíčka (4 žloutky; 256 g – 32 g skořápka = 224g), 40 g kvasnic to je 1 kostka.

Nasypeme mouku do mísy a osolíme, do důlku, který uděláme v mouce uprostřed nasypeme cukr a vyklepneme vajíčka, nalejeme vlažné mléko s rozpuštěným tukem, pomůžeme si lehounkým ohřátím mléka (!!! Tak, aby se nezničili kvasinky z kvasnic), nadrolíme kvasnice a necháme je pracovat, mužeme jim pomoci k rychlejšímu kvašení vlažením do trouby maximálně 50 °C teplé. Teplota kvasnic nesmí přesáhnout 36°C, to se potom jejich rozmnožovací schopnost totálně zničí. Až je dostatečně kvásek vykvašený po celé ploše – Nespěchat! Čekat! (1 a 1/2hodiny) – Všechno spolu smícháme, dobře vypracujeme, tak aby se těsto nelepilo k varečce ani k míse. Vyjímečně jsem těsto měl moc „utopené“, (druhem mouky), že jsem musel přidat postupně mouku (150 g hrubé). Obvykle to bývá tak akorát. A necháme další 1 hodiny kynout.

Před deseti hodinami jsem si vytahl z mrazničky celé zmražené trnky (56 ks na jeden plech; 66 meruněk vypeckovaných půlek obrovských i malých) a nechal na tácku rozmrazit. Teď je beru a nožem rozkrojuji. Vyndávám pecku a rozkrojené pokládám na tác. Jsou moc vodové, tak tam trošku okapají, oschnou.

Těsto je po půl hodině vykynuté. Rozdělím je na polovinu. Každou z nich rozválím (vál posypu trochou hladké mouky) a vložím na vymastěný plech. Použil jsem 5 g tuku na jeden plech to je 10 g na dva plechy. Potom válkem ještě rozválím na plechu. Na ně pokládám rozpůlené švestky kůžičkou dolů to je k těstu.

Posypu posypkou. 60 (30) g hrubé mouky, 80 (40) g mletého cukru a 60 (30) g tuku,, všechno dohromady zpracuji a jako vločkama nakonec posypu plech. Nechám ještě chvíli kynout v teple 20 minut a vložím do trouby. Peču asi 30 minut při teplotě 160 °C.

  Moje posypka:

- 1 objemový díl mouky = 100 ml hrubé mouky = 80 g

- 1 objemový díl mletého cukru = 100 ml mletého cukru = 80 g

- tuku tolik, aby to drželo pohromadě = 60 g

Vychladlé, nakrájené na větší díly, složené vrchem k sobě, vložím do sáčku a zamrazím.

(Poznámka: Bez citelného zhoršení lze vynechat (celá vajíčka nebo) žloutky. Hůř se vypouští tuk, olej, protože pečivo potom rychleji tvrdne! Místo samotných žloutků se mohou do těsta dát celá vajíčka. Bílky se použijí do bílkového ořechového řezu.)


Bílkové řezy

8 bílků; 160 g mletého cukru; 100 g ořechů nastrouhaných pomletých;  40 g strouhanky; 40 g mouky hrubé; 1/4 balíčku kypřícího prášku

Z bílků lépe ušleháme sníh, přidáme-li několik zrnek soli a lžičku vody. Sníh nikdy nešleháme v hliníkové nádobě, protože dostává šedivou barvu. Nádoba musí být bez jakékoliv mastnosty. Lépe se prý šlehají starší bílky a ohřáté na pokojovou teplotu. Neměl by v nich být ani kousínek žloutku.

Do tuhého sněhu zašleháme cukr a zlehka vařečkou zamícháme pomleté ořechy, strouhanku a mouku smíchanou s kypřícím práškem. Těsto rozetřeme na 1/2 cm vrstvu na namaštěný a moukou vysypaný plech. Péct by se to mělo na papíře! Pomalu pečeme. [Těsto kynuté, perníkové nebo těsto s práškem do pečiva pečeme zpočátku v mírně, pak ve středně vyhřáté troubě, aby nakynulo, neprasklo a propeklo se uvnitř a na povrchu se nespálilo.] Necelých 150°C. Z trouby vytahuji asi 25 minut po tom co zavonělo pečeným a zbarvilo se celoplošně na tmavší hněď a na omak, dotyk prstem, bylo těsto pevnější.


Vaření rýže

300 g rýže; 1l vody; malá necelá lžička soli; hliníkový hrnec o o 20 cm s tlustým dnem, poklička na hrnec; litinový plát plynového sporáku.

Rýže se propláchne vodou až je voda čistá. Scedí a znovu zaleje tentokrát odměřeným množstvím vody. Osolí. Uvede se do varu. Je vhodnější zpočátku míchnutím zkusit, zda se někde nepřichytila ke dnu. Během vaření rýži nemícháme. Nechá se 5 až 10 minut vařit. Vypne plynový hořák. Hrnec se zadělá pokličkou a nechá dojít na sporáku.

Rýže je tak velmi rychle připravena a může se servírovat.



       Vlastní tvorba Webu!      Poslední úprava stránek:   10.10.2010     vaclav.rezek@seznam.cz     736 18 78 66

         město Holešov, Seznam.cz, Centrum.cz, Volny.cz, Aukro, Google.